Gümrükten Araba Alma Rehberi | Gümrükten Nasıl Araba Alınır?

gümrükten araba alma
gümrükten araba alma

Gümrükten araba alma konusu, Herkes tarafından merak edilen bir soru haline geldi. Gerek Türkiye’deki ÖTV ve MTV miktarları gerekse dolar ve euro’nun artış göstermesiyle birlikte araç fiyatları tavan yapmış durumda. Şu anda Türkiye’deki en ucuz otomobil Fiat Linea Sedan 1.4 Fire Benzinli 77HP. Hal böyle olunca vatandaşlar da daha uygun fiytatlar ile gümrükten araba satın alma yoluna başvuruyor.

Gümrükten Araba Satın Alma

Gümrükten araba alımı için tamamen devlet güvencesi altında Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen E-ihale sistemiyle gümrükten araba satışları için beğendiğiniz araçlara gümrükten araba ilanları’na teklif verip istediğiniz aracı satın alabilirsiniz.

E-İhale Nedir? E-İhale Nasıl Yapılır?

E-ihale nedir? E-ihale gümrük bakanlığı tarafından kurulan gümrüğe takılan veya el konulan mallar için internet üzerinden başvuru ve teklif yapabileceğiniz bir sistemdir. Gümrükten araba satın almak haricinde gümrükten eşya satın almak için de kullanılır. E-ihale giriş için TIKLAYIN

E-İhale’ye Kimler Katılabilir?

E-ihaleye kimler katılabilir ? E ihale’ye katılmak istiyorsanız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Teminatını yatırdığınız sürece her araç için e-ihale üzerinden teklif verebilirsiniz. En yüksek teklif sizde kalırsa aracın sahibi siz olursunuz. İhale yapılırken her teklif verenin T.C kimlik numarasının son iki hanesi ekranda gözükür ve yanında verilen teklif yazar. En yüksek iki teklif ekranda görünmeye devam eder. Eğer ihaleyi kaybederseniz araç için yatırdığınız teminat size ihale bittikten sonra geri ödenir. 

E-ihale’ye Nasıl Girilir?

E-ihale sistemine katılabilmeniz için ilk önce https://www.eihale.gov.tr/ sitesine girerek T.C kimlik numaranız ve size ait olan bir mail adresi ile birlikte kayıt olmanız gerekmektedir ve ihaleyi kaybetmeniz durumunda teminatın iadesi için gerekli olan sizin adınıza T.C kimlik numaranızla açılmış bir de banka hesap numarası eklemeniz gerekmektedir. Eğer banka hesap numaranızı eklemezseniz teminat için ödediğiniz para, ihaleyi kaybetmeniz durumunda siz banka hesap bilginizi ekleyene kadar T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın döner sermaye hesabında durur. Banka hesap numaranızı ne zaman eklerseniz paranızı o zaman iade alabilirsiniz.

Gümrükte Satılan Araçlar Nereden Geliyor?

Gümrükte satılan araçlar çok farklı kaynaklardan gelse de aşağıdaki liste sizin kafanızda birşeyler oluşturmak açısından faydalı olacaktır.

  • 0 km denilip Türkiye’ye sokulan ama gerçekte 0 km olmayan getirilmeden önce kilometre saatleri sıfırlanmış, devlet tarafından tespit edilip el koyulmuş lüks araçlar.
  • Yabancı firmalar tarafından kullanılıp sonradan gümrüğe bırakılan araçlar.
  • 40 yılını doldurmuş ve daha eski klasik araçları ithal etmek isteyen fakat vergileri çok gelince terkedilen araçlar.
  • Serbest Ticaret Bölgeleri’nde kullanılan araçlar.
  • Gurbetçilerin Türkiye’de bir süre kullanıp bıraktığı araçlar.
  • Türkiye’ de oturma izni olup, Türkiye’de kullandıktan sonra ülkelerine geri götürmedikleri araçlar.
  • Yasadışı yollarla ülkeye sokulan ve devlet tarafından el konulan araçlar.
  • Gümrüğe teslim edilen ülke temsilcilik araçları.

E-İhale’de Kazanılan Araç Nasıl Satın Alınır?

İhalesini kazandığınız aracın bedelini bankaya yatırdıktan sonra sistem üzerinden ödeme onayı yapmanız gerekmektedir. Ödeme onayı aşamasında onayladığınız satış şartnamesinin ıslak imzalı bir örneği satışı yapan birime iadeli taahhütlü posta ya da elden ulaştırılmadan teslim işlemlerine başlanmaz. Satış şartnamesinin ihaleyi yapan birime ulaşmasını müteakip teslim evrakları hazırlanarak iadeli taahhütlü ya da talep etmeniz halinde elden teslim edilecektir. Teslim evrakları ile başvurmanız halinde aracı bulunduğu yerden teslim alabilirsiniz.

Gümrükten Araba Alma İçin Teklif Edilecek Fiyat

Gümrükten araba satın almak için vereceğiniz tekliflerde her hangi bir alt limit ve üst limit bulunmamaktadır. Daha önceden her araç için belirlenen fiyatların %75 ‘i kadar bir fiyatla ihale başlıyor ve her hangi bir üst limit bulunmuyor. yani 100.000 TL satışa esas bedel ile ihaleye çıkan bir araç için ihale 75.000 TL ‘den başlıyor. Eğer teklif edilen rakam %75’in altında ise büyük ihtimalle red ediliyor. Ve araç satılmazsa başka bir tarihte yeniden ihaleye çıkıyor.

Gümrükten Araba Alımı İçin Teminat Yatırma

İhaleye giren araçlardan birini beğendiniz ve ihaleye katılmak istiyorsanız, son teklif verme saatinden önce araç teminat bedelini yatırmanız gerekmektedir. Bunun için araç bilgilerinin yazdığı kısmı inceleyiniz.

Ödeme yapabilmek için Halk Bankası şubelerine gidip elden yatırmanız gerekiyor veyahut Ziraat Bankası hesabınız var ise internet bankacılığı üzerinden de para yatırabilirsiniz.

İhalesi Kazanılan Araç Nasıl Teslim Alınır?

İhalesini kazandığınız aracın bedelini bankaya yatırdıktan sonra sistem üzerinden ödeme onayı yapmanız gerekmektedir. Ödeme onayı aşamasında onayladığınız satış şartnamesinin ıslak imzalı bir örneği satışı yapan birime iadeli taahhütlü posta ya da elden ulaştırılmadan teslim işlemlerine başlanmaz. Satış şartnamesinin ihaleyi yapan birime ulaşmasını müteakip teslim evrakları hazırlanarak iadeli taahhütlü ya da talep etmeniz halinde elden teslim edilecektir. Teslim evrakları ile başvurmanız halinde aracı bulunduğu yerden teslim alabilirsiniz.

Teklif Verilen İhale Kazanılmazsa Ne Olur?

İhaleyi kazanamadığınız durumlarda teklif verdiğiniz ihaleler e-ihale sistemi üzerinde bulunan “Kaybedilen İhaleler” bölümünde listelenir. Kaybedilen ihale için bloke edilen teminatlar sistem üzerinde serbest bırakılır. Sistem tarafından teminat serbest bırakılmadan önce üyeler ihale detayı sayfasından “teminatımı serbest bırak” butonu ile teminatlarını geri alabilirler.

Gümrükten Araç Satın Almak Mantıklı mı?

Eğer iyi kondisyonlu ve fazla masraf çıkarmayacak bir araca denk gelirseniz ve iyi bir fiyat teklifiyle ihaleyi kazanırsanız gayet mantıklı.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*