Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir?

Chia Tohumu, bir tür adaçayı olan Salvia Hispanica bitkisinin tohumlarıdır. İki yemek kaşığı chia ortalama 140 kalori, 5g protein, 10g yağ, 12g lif,ve 13g karbonhidrat içerir. Çok zengin yağ, protein ve lif kaynağıdır. Besin değerleri yüksek olması nedeniyle çok fazla tercih edilen chia rastgele tüketilmemelidir.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kaliteli Bir Protein Kaynağıdır

Protein sentezlenmesinde görev alan aminoasitleri içerdiğinden chia tohumları, protein yönünden diğer baklagiller, tahıl, ve tohumlara göre daha çok daha zengindir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Çinko açısından çok zengin olan chia tohumu, kan şekerini dengeler ve iştah mekanizmasını düzenleyen hormon olan leptin’in artmasına yardımcı olur ve bitkisel protein kaynağıdır. Chia tohumu kullanıldığında sindirimi yavaşlatır ve kilo vermeye yardımcı olur. Diyet yapanların listelerinde chia tohumu kendine yer bulmaktadır.

Glüten İçermez

Glüten yememesi gereken çölyak hastalığı gibi rahatsızlığı bulunanlar veya glüten hassasiyeti olan insanlar ve crohn hastalığına sahip olan insanlar da chia tohumu kullanabilir.

Bir Kalsiyum Kaynağıdır

Vejeteryanlar, süt ürünlerine alerjisi olan insanlar veya osteoproz öyküsü olan insanlar kalsiyum kaynağı olarak chia tohumu’nu kullanabilir çünkü chia tohumu‘nda sütten 6 kat fazla kalsiyum vardır.

Omega 3 Zenginidir

Somon balığından daha yüksek oranda omega 3 içeren chia kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Yüksek Lif İçerir

Chia, mısır,arpa,soya fasülyesi,buğday gibi tahıllardan daha fazla posa içeriğine sahiptir. Tip 2 diyabet ve kansere karşı koruyuculuğu vardır ve zayıflamaya yardımcıdır. Su ile temas ettiğinde jelimsi bir kıvama gelir ve tok kalınmasını sağlar. Eğer günde 2 kaşık chia alırsanız bu lif ihtiyacınızın %43 ünü sağlar. Chia kendi ağırlığının tam 12 kez fazlasını emer ve doygunluk sağlar.

İyi Bir Antioksidandır

Karetenoid, fitosterol ve tokoferol antioksidan havuzuna sahiptir ve kalp hastalığı, kanser ve yaşlanma karşıtı savaşan antioksidanlar açısından zengindir.

Saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar

Saç, keratin diye bilinen bir protein türünden oluşur. Chia ise sahip olduğu proteinlerle saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*