Uyuşturucu Maddeler Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır?

uyuşturucu maddeler vücuttan ne kadar sürede atılır

Uyuşturucu maddeler, alkol ve ilaçların da yiyecekler gibi vücuttan atılmadan önce işlenmesi gerekmektedir. Alınan uyuşturucuların etkileri saatler, günler ve haftalar sürebilmektedir. Uyuşturucu maddelerin vücudunuzdan ne zaman atılacağını da bazı faktörler etkilemektedir. Bu faktörler:

 • Hangi tip uyuşturucu aldığınıza
 • Aldığınız uyuşturucu miktarına
 • Uyuşturucuyu kullanma sıklığınıza
 • Genel sağlığınza
 • Metabolizmanıza
 • Cinsiyetinize
 • Boyunuza ve Kilonuza göre değişmektedir.

Sindirim organları, solunum organları, karaciğer ve böbrekler, aldığınız uyuşturucuların çoğunda metabolizmaya veya eliminasyona dahil olurlar. Nefes, kan, tükürük, idrar veya saçınızı test ederek vücudunuzdaki uyuşturucular tespit edilebilir.

Uyuşturucu Testi (Drug Test) Neden Önemlidir?

Uyuşturucu testi, işverenler, hastaneler ve okullar arasında giderek yaygınlaşmıştır. İşverenler bir tarama öncesi ölçüm olarak uyuşturucu testi yapabilirler. Hastaneler genellikle bir kaza, saldırı veya intihar girişimi sonrasında uyuşturucu varlığını test ederler. Okullar, sınıfa veya diğer etkinliklere katılan öğrencileri sınıfa test edebilir. Aktif görevli hizmet elemanlarının düzenli olarak tarama yapması gereken askeri alanda uyuşturucu testi rutindir.

The National Institute on Drug Abuse, uyuşturucu testinin aşağıdaki nedenlerle sıklıkla kullanıldığını not eder.

 • Uyuşturucu ve alkol kullanımından vazgeçirmek
 • Bir şirketin veya kurumun mali kaynaklarını korumak için
 • Bir bireyin sağlığına yönelik potansiyel tehditleri tespit etmek
 • Bir şirketin, okulun veya politik varlığın güvenliğine yönelik tehditleri tespit etmek
 • Diğerlerini uyuşturucu veya alkol bağımlılığının etkilerinden korumak
 • Erken müdahale sağlamak için uyuşturucu kullanımı belirtilerini tanımlamak

Artık uyuşturucu taraması daha yaygın hale geldiğinden, şansınız, hayatınızın bir noktasında bir sınava girmeniz gerekeceği için iyidir. Bazı şirketler veya ajanslar, yalnızca planlı olarak testler gerçekleştirir, ancak uyuşturucu veya alkolün kötüye kullanıldığına inanmak için bir neden varsa, birçok kişi rasgele taramaya tabi olabilir. Sisteminizde uyuşturucu veya alkolünüz olup olmadığını belirlemek için idrar, kan, nefes, saç veya tükürük numuneleri analiz edilebilir. Bazı uyuşturucular vücudunuzdan çok çabuk elimine edilirken, diğerleri kullanımdan sonra haftalar hatta aylar boyunca saptanabilir.

En Sık Kullanılan Uyuşturucu Testleri (Drug Tests)

Muhtemelen alkol için alkol testi ve bazı maddeler için idrar taraması yaptığını duymuşsunuzdur. Ama aslında birkaç önemli ilaç testi türü var

 • İdrar Tahlili : uyuşturucu taraması için idrar tahlili hızlı, rahat ve genel olarak doğrudur; bu, özellikle rastgele test yapılması gerektiğinde, işverenler ve kolluk kuvvetleri için popüler bir test türüdür.
 • Kan testi : Kan testleri, idrar testlerinden daha uzun sürebilir, ancak bu yöntem, alkol ve diğer ilaçların konsantrasyonlarını tespit etmede çok etkilidir. Kan testi, zehirlenme düzeyinizi belirleyebilir, ancak sadece içtikten sonra 24 saate kadar sürebilir.
 • Nefes testi : İçtiğiniz alkolün çoğu karaciğeriniz tarafından işlenir, ancak alkol metabolize edilirken, nefeste ve idrarınızda izler ortadan kalkar. Kolluk kuvvetleri nefesteki alkol seviyesini tespit etmek için nefes analizcisi olarak adlandırılan bir cihazı kullanabilir.
 • Tükürük testi : Tükürük, uyuşturucu kullanımını belirten alkol, hormon ve diğer kimyasal maddelerin izlerini taşır. Tükürük testi artık kan veya idrar testi kadar popüler değildir. İlaçlar genellikle tükürükte sadece birkaç saat ila birkaç gün arasında tespit edilebilir.
 • Saç testi : Saçın kimyasal izler için analiz edilmesi, uzun süreli ilaç kullanımı için test edilmenin en doğru yolu olabilir. Saçlar yavaşça büyüdüğü için (ayda sadece yaklaşık 0.5 inç), aylar boyunca bazı ilaçların izleri tespit edilebilir. Saç analizi, idrar veya kan testinden daha fazla işlem süresi gerektirir.

Uyuşturucu Maddeler Vücuttan Kaç Günde Atılır?

Alkol

İçtiğinizde, karaciğeriniz tükettiğiniz alkolün yaklaşık yüzde 90’ını metabolize eder. Geri kalan yüzde 10’luk nefes, kan ve idrarınızda yok edilir. New York Eyalet Üniversitesi’ne göre, alkol saatte 0.015 kan alkolü konsantrasyonu (BAC) oranında metabolize edilir. Kan alkol konsantrasyonunuzu 0.015’e yükseltecek kadar içerseniz, vücudunuzun alkolü giderebilmesi bir saat sürecektir. Kandaki alkol konsantrasyonu cinsiyete, kiloya, içtiğiniz alkol miktarına, içerken aktivite düzeyinize ve sisteminizdeki yiyeceklerin mevcudiyetine göre değişebilir. Genel bir tahmin olarak, sisteminizde alkol bir saatten 12 saate kadar kalabilir.

Alkol nefes, kan, tükürük veya idrarda saptanabilir, ancak alkol kullanımının en sık görülen yolları nefes ve kan testleridir. Nefes analizörü (veya “alkol aleti”) nefesteki alkol konsantrasyonunu ölçmek için kullanılan taşınabilir bir cihazdır. Bir nefes analiz cihazının ağız kısmına nefes verdiğinizde, makine ekshalasyonda alkollü içeceklerde bulunan etken madde miktarını tahmin eder. Nefes analizi, işyeri ortamlarında, okullarda veya sahada kolluk kuvvetleri tarafından yapılabilir.

Bir polis memuru, alkolün etkisi altındayken kanunu ihlal ettiğine inanmak için bir nedene sahipse, bir trafik duruşu sırasında bir ön nefes testi yapılabilir. Nefesteki alkol yasal sınırı aşarsa, tutuklanabilir ve tam kan alkol konsantrasyonunuzu (BAC) doğrulamak için bir kan testi yaptırmanız gerekebilir.

Amfetamin

Amfetaminler merkezi sinir sistemini uyarır ve size enerji ve keskin zihinsel odaklanma hissi verir. Amfetaminlerin kötüye kullanım ve bağımlılık için yüksek bir potansiyeli vardır. Siyah güzeller, haçlar, kırmızılar ve speed bu madde için sokak isimlerinden bazılarıdır. Tek doz amfetaminlerin etkileri sadece iki ila dört saat sürebilir, ancak ilaç idrarınızda 48 saate kadar tespit edilebilir. 90 güne kadar saçlarda amfetamin izleri tespit edilebilir.

Kokain

Kokain, enerji dalgalanmasıyla birlikte elantılı bir acele üretmek için beyne etki eden güçlü bir bağımlılık yapan merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Füme, çırpılmış veya enjekte edilmiş olsun, kokain birkaç dakika içinde beyinde etkili olur. WebMD’ye göre, kullanımdan 15 dakika sonra, kandaki kokain seviyeleri genellikle zirveye ulaşır. Bundan sonra kan seviyeleri azalır. Uyuşturucu kullandıktan sonra yaklaşık 12 saat boyunca kan testleri ile kokain tespit edilebilir. Düzenli olarak kokain kullanıyorsanız, ilacın yan ürünleri idrarınızda son kullanımınızdan sonra iki haftaya kadar tespit edilebilir. Saç analizi, kullanımdan sonra üç veya daha fazla ay boyunca kokain kullanımının izlerini ortaya çıkarabilir.

Eroin

Eroin, afyon haşhaşından elde edilen oldukça bağımlılık yapan bir narkotiktir. İlaç, eroin nasıl aldığınıza bağlı olarak, birkaç saniye veya dakika içinde, öfori ve sedasyon duyguları üretir. İntravenöz enjeksiyon, saniyeler içinde ilacı beyne ileten en hızlı acele etmeyi sağlar. İlaç füme veya çırpıldığında reaksiyon süreleri uzar. Vücut eroini çabucak ortadan kaldırır – sekiz dakika içinde. OHS Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’ye göre yaşınıza, kilonuza, kullanılan miktara ve kullanım sıklığına bağlı olarak, idrarda 48 saate kadar eroin tespit edilebilir.

Esrar

Esrar, Kenevir bitkisinden gelir ve bu yatıştırıcı ilacın aktif içeriği THC’dir. Esrar, üç ila sekiz dakikalık kullanım süresi içinde etkili olabilir, ancak THC, sistemde, hatta sıradan kullanıcılarda bile daha uzun süre kalır. Eroin veya kokain gibi hızlı etkili ilaçlardan farklı olarak, esrarın aktif bileşeni vücudunuzda depolanır ve uzun süreli kullanıcılarda dört haftaya kadar tespit edilebilir. Vücudunuz yağ hücrelerine THC depolar, bu da kimyasalları yavaş yavaş kan dolaşımına bırakır. Sıradan kullanıcılarda, esrar kullanımının yan ürünleri idrarda beş güne kadar tespit edilebilir. Kronik kullanıcılarda 30 güne kadar esrar kullanımı tespit edilebilir. Esrar oral olarak ağızdan alınırsa, Belçika’daki Ghent Üniversitesi Hastanesindeki Klinik Biyoloji Laboratuvarı araştırmasına göre idrar testi için tespit penceresi uzatılabilir.

Metamfetamin

Kısaca meth, krank, kristal veya hız olarak bilinen metamfetamin, nörotransmitterlerin dopamin, norepinefrin ve serotoninin salınmasını aktive ederek merkezi sinir sistemi üzerinde hareket eden bir uyarıcıdır. Kokain gibi, meth öfori, yükselmiş enerji ve yoğunlaştırılmış odak duyguları üretir, ancak metrenin etkileri daha uzun sürebilir. Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresine göre, sisteminizde metamfetamin yan ürünleri seviyeleri yaklaşık 12 saatte zirveye ulaşmaktadır. Meth kullanımdan sonra iki ila dört gün boyunca idrarda tespit edilebilir. İzler kullanımdan sonra birkaç ay boyunca saçlarda bulunabilir.

1 yorum

 1. Merhaba iş yerinde kurşun testi yapıldı bende arkadaş kurbanı oldum tes yapılmadan 1 gün önceden skant içtim bu yapılan kurşun testi onunla bi ilgisi var mi yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*