Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı, ülkemizde ve dünyada sıkça karşılaşılan bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı değildir, yalnızca genetik yatkınlık sonucu ırsi olabileceği kanısı vardır. Ailesinde sedef hastalığı olan bireylerde bu hastalığın görülmesi daha sıktır. Bazen anne ve baba da sedef olup çocukta olmayıp fakat çocuğunun çocuğunda olabileceği de gözlemlenmiştir. Yani sedef nesil atlayabilir, ailede var diye çocukta da kesinlikle olması söz konusu değildir.

SEDEF HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Sedef hastalığının neden ortaya çıktığı henüz tıp dünyasında kesin olarak bilinmemektedir. Bu hastalığın çevresel faktörler,genetik yapısı ve bağışıklık sistemi gibi faktörlerin karşılıklı etkileşimi sonucunda ortaya çıktığı sanılmaktadır. Zaman zaman hastalık alevlenip artıp azalabilir. Sedef hastalarının kendileri için faydalı ve zararlı şeyleri keşfedip hastalığı artıran şeylerden uzak durmaları faydalı olacaktır.

SEDEF HASTALIĞINI NE TETİKLER?

 • Sigara ve alkol tüketimi sedef hastalığını tetikleten en önemli iki faktördür.
 • Bazı ilaç grupları bu hastalığı şiddetlendirdiği bilinmektedir (kortizon,sıtma ilaçları,lityum,beta blockerlar,interferon,bazı ağrı kesiciler)
 • Stres de sedef hastalığını tetikleyen önemli bir faktördür
 • Enfeksiyonlar
 • Yüksek dozda güneş ışınları ( aşırı güneşlenme, güneş yanıkları vb)
 • Fiziksel travmalar( kaşıma,ovma,banyo da keseleme vb)

SEDEF HASTALIĞI NELERİ ETKİLER?

Sedef hastalığı yalnızca bir deri hastalığı değildir. Eklem hastalıkları,kalp ve damar hastalıkları, obezite ve iltihaplı bağırsak hastalıklarının gelişimine katkıda bulunuyor olabilir.

Sedef hastalığı’nın gelişimi önceden kestirilemez, ataklar ve ataksız dönemler ile uzun süreli bir seyir izlemektedir. Hastalığın belirtileri her kişi de farklı şekildedir hatta aynı kişi de bile farklı zamanlarda farklı şekilde olabilir, zaman içinde değişikliğe uğrayabilir. Genel olarak hastalık ileri yaşlara doğru azalma gösterir.

SEDEF HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?

Doktorunuz size en uygun ilacı seçerken, hastanın yaşı, tedavi uyumu, sedefin yaygınlığı, yerleşim yeri, tırnaklar ve eklemlerin tutulma şiddeti gibi parametreleri inceleyerek seçim yapacaktır.

En sık kullanılan ilaç çeşitleri ise;

 • Keratolitikler (deri yüzeyindeki kepekleri uzaklaştıran ilaçlar)
 • Kortikosteroidler
 • Antralin
 • Kalsipotriol (sentetik D vitamini)
 • Kalsinörin inhibitörleri
 • Fototerapi

Sedef Hastalığı ve Alternatif Tıp

Sedef hastalığı gibi uzun süreli seyreden ve kesin tedavisi bulunmayan bir hastalıkta insanlar alternatif tıp ile çözüme kavuşmayı da araştırmaktadırlar. Bizim önerimiz ilk etapta modern tıp’tan faydalanmanızdır. Çünkü doktorlar gerekli olan tüm testleri yaptıktan sonra sizin hastalığınızın seyrine göre size özel bir tedavi hazırlamaktadır. Tabi ki alternatif tıp da hastalığınızın seyrini değiştirebilir denemekten zarar gelmez. Aşağıda İbrahim Saraçoğlu’nun sedef hastaları için hazırladığı bir kürün tarifini okuyup, uygulayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığı kürü

İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığına iyi gelecek öneriler arasında çörek otlu kürü ve lavanta çayını önermektedir. Bu kürlerin hazırlanışı;

Çörek otlu kür: Havanda 3 çay kaşığı çörek otunu iyice ezin. Bunun  1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırarak, sabah ve akşam tüketin. Devamlı olarak uygulandığı takdirde sedef hastalarındaki olumlu etkisi en kısa sürede görülecektir.

 

Lavanta çayı: 1 su bardağı suyun içinde 1 tatlı kaşığı lavantayı 10 dakika kadar kaynatın. Bunu akşam yatmadan önce içebilirsiniz. Hem sedef hastalığını iyi eden etkisi, hem de rahat bir uyku uyumanızı sağlayacak bir çaydır. Bunu 1 ay süreyle içtikten sonra, 1 ay süreyle karabaş otu ile hazırladığınız çayı tüketmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*