HPV Nedir? Human Papilloma Virus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HPV, yani Human Papilloma Virus, son yıllarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en fazla artış gösteren hastalıklardan bir tanesidir. Günümüzde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar eskiye oranla çok artmıştır. Bu hastalıkların birinci sebebi çok eşlilik, ikincisi ise korunmasız seks’dir. Bu yazıyı okumadan önce küçük bir uyarı; internette bu virüsle ilgili arama yaptığınızda çok rahatsız edici görseller ile karşılaşacaksınız fakat bu görseller 10-15 yıl tedavi edilmemiş çok ağır semptomlardır. Bu nedenle moralinizi bozmayın ve tedavi olmayı geciktirmeyin. Eğer bu virüse sahip olduğunuzu öğrendiğinizde bir doktora başvurursanız büyük ihtimalle çok kolay bir şekilde bu sıkıntınızdan kurtulacaksınız. Vakaların çoğunda siğilleri aldırdıktan sonra tekrar çıkmamaktadır.

Her Hastalıkta olduğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarda da, hastalığı kapmadan önce önlemini almak çok önemlidir. Siz temiz olsanız bile partneriniz bu virüsü taşıyorsa siz de artık bu virüse sahipsiniz demektir. Hpv’nin bulaşması için tam bir cinsel birlikteliğe gerek yoktur, Tensel temas ve sürtünme bile hpv’nin bulaşması için yeterlidir. Eğer partnerinizin geçmişinden ve temizliğinden çok emin değilseniz ve partneriniz çok sık başka insanlarla birlikte oluyorsa veya olmuşsa, partnerinizin cinsel organında siğil,kabarcık şeklinde bulgular mevcut ise birlikte olmamanız sizin için daha sağlıklıdır. Bazen hormon bozuklukları ve başka sebeplerle genital bölgelerde çıkan sivilce‘ler de hpv ile karıştırılabilir.

Hpv’nin 100’den fazla çeşidi vardır. Kuluçka süresi virüse temas ettikten sonra 6 ay 1 yıl arasıdır. Bu sürede bir değişiklik gözlemleyemezsiniz. Bazı formları genital bölgede siğil,kabarcık şeklinde kendini gösterir. Bu formlar kanser yapmayan çeşitleridir ve lazer,koter,dondurarak ve neşter ile temizlenebilir. Tekrarlayıp tekrarlamayacağı belli değildir fakat her çıktığında aldırmak ve partnerimizi birlikte olmadan önce uyarmak gereklidir. Diğer formlar yani gözle görülür bir bulgu oluşturmayan virüsler ise kadınlarda rahim ağzı kanseri oluşturabilirler fakat kanser aşamasına gelmesi 10-15 yılı bulmaktadır. Bu nedenle kadınların her yıl düzenli olarak bir jinekoloğa görünerek smear testlerini yaptırmaları gerekmektedir. eğer bu virüse sahip birisiyle birlikte olma durumu kaçınılmaz, evlilik söz konusu ise, kadınların birlikte olmadan önce aşılarını yaptırmaları gerekmektedir. Bu aşılar artık çok kolay ulaşılabilir fakat aşılar kadınlarda virüs ile temasdan önce 11 ve 28 yaş arasında 0,2 ve 6. aylarda 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Aşılar tamamlandıktan sonra çiftler birliktelik yaşayabilirler.

Sağlık bakanlığının yapmış olduğu bir çalışma ile Human Papilloma Virüs test sonuçlarınızı buraya tıklayarak sorgulayabilirsiniz

HPV’DEN KORUNMAK İÇİN

 • Çok eşlilikten kaçınmak
 • Çok eşli insanlarla birlikte olmamak
 • Kadınlar 11-28 yaş arasında virüs ile temas etmeden aşılanmak
 • Genital temizliğe dikkat etmek
 • Ortak kullanılan pis tuvaletlerden mümkün olduğunca kaçınmak
 • Başka insanların iç çamaşırlarını giymemek gereklidir

HPV KAPTIM NE YAPMALIYIM

 • İlk olarak bir doktora görünmek
 • Kadınlar smear testlerini yaptırmak
 • Gözüken siğilleri aldırmak
 • Doktorunuz onaylayana kadar başka insanlarla ilişkiye girmemek
 • Siğillere dokunduğunuzda ellerinizi sabunla yıkamak

Hpv Tedavisi

 1. HPV Aşısı
 2. Podofilotoksin
 3. Imiquimod kremi
 4. Eksizyon yoluyla çıkarma
 5. Kriyoterapi
 6. Elektrokoagulasyon
 7. Lazerle buharlaştırma
 8. Bunların yanında kendiniz evde elma sirkesini bir pamuğa dökerek pamuğu siğilin üzerine kapatarak ve bekleterek de siğilden kurtulabilirsiniz.

HPV ÇEŞİTLERİ

1.Kanser İçin Düşük Dereceli Risk Grubu: Tip 6 , 11, 42, 43, 44

2.Kanser İçin Orta Dereceli Risk Grubu : Tip 31, 33, 35, 51, 52

3.Kanser İçin Yüksek Dereceli Risk Grubu : Tip 16, 18, 45, 56

 

 

1 yorum

 1. Hi,

  Hope all is well…

  Can I ask if you will be interested to know “how your website aciseyler.com can be setup with some Ninja LinkedIn marketing technique that will pull in tons of qualified leads everyday for your business on autopilot basis…” ?

  Detailed step by step guide has been prepared exclusively for aciseyler.com only, check it out here – http://saleschamp.co/linkedin1/?domain=aciseyler.com

  Thank you.
  Glen
  Assistant Manager
  The Prospecto

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*