Vincent Van Gogh Kimdir? Van Gogh’un Hayatı ve Eserleri

Vincent Van Gogh Kimdir?

Vincent Van Gogh , Hollanda’da Groot-zundert köyünde 30 Mart 1853’de dünyaya geldi. Babası bir papaz, annesi ise bir çiftçinin kızıydı. Ailesinin Vincent Williem Van Gogh’dan hariç, Theo ve Chor isminde iki erkek çocuğu ve Wil, Anna ve Elizabeth isminde ise üç kızı vardı.

On iki yaşına kadar Van Gogh köyünde, doğa ile başbaşa yaşadı. On altı yaşında La Hayde ve daha sonra  Brüksel daha sonra ise Paris’te Goupil Galerileri’nde satış memuru olarak çalıştı. Bu yıllarda kardeşi Theo ile mektuplaşıyordu. 1873 senesinde çalıştığı galerinin Londra şubesine geçiş yaptı fakat anlaşmazlıklar sonucu buradan Paris’e taşındı. Burada da galerinin yöneticileriyle girdiği anlaşmazlıklar sonucu kovuldu ve tekrar Londra’ya döndü. İngiltere’ye döndükten sonra Ramsgate’de özel bir okulda düşük ücretlerle öğretmenlik yaptı. Noel’de ailesini ziyarete gittiğinde babası’nın yolundan gidip rahip olmak istedi ve Amsterdam Üniversitesi’nin açtığı din adamı yetiştirme seminerine başvurdu fakat sınavı kazanamadı ve ailesinin yanına geri döndü.

Belçika Yılları

1878’de ise Belçika’nın Borinage köyünde gönüllü papazlık yapmaya başladı. Her ne kadar hayatı burada fakirlik ve sefalet içinde geçse de belki de hayatının en güzel yıllarıydı. Kendisini yoksul hayatlara adamıştı ve köylüler ona çağdaş bir İsa gözüyle bakmaktaydı. Resim yapmaya başladığı yıllarda bu zamanlara tekabül eder. Kardeşi Theo ile mektuplaşırken kağıt ve kalem isteyen Vincent Van Gogh, köydeki madencilerin eskizlerini çizmeye başladı.

Daha sonra papazlığı bırakan Vincent Van Gogh Brüksel’e giderek resim eğitimi almak istedi. Burada Van Rappard ile güzel bir dostluk kurup perspektif ve anatomi dersleri aldı. Daha sonra hastalandığı için ailesinin yanına dönmek zorunda kaldı. Ailesinin yanına döndükten sonra papazlığı bıraktığı için babası ile arası açıldı. Burada Kee adındaki dul kuzenine aşık olan Vincent Van Gogh, kuzenine evlilik teklifi etti ve reddedildi. 1883 yılına kadar La Hayde’de yaşadı ve ilk yağlı boya eserlerini burada yaptı.

Vincent Van Gogh’un babası 1886 yılında hayata gözlerini kapattı. Babası öldükten sonra Anvers’ e gidip Anvers Akademisinde çalışmaya başladı fakat iki ay sonra kardeşi Theo’nun yanına, Paris’e gitti. Bütün ihtiyaçlarını ve resim malzemelerinin parasını kardeşi karşılıyordu. Paris’te Toulosse Looutrec, Gauguin, Pisarro ve Degas gibi zamanın ünlü ressamlarıyla tanışmaya başladı. Paris’te kaldığı süre boyunca 200 den fazla resim yaptı. 1988’in 20 Şubat’ında Fransa’da Arles kasabasında sarı bir eve yerleşti ve en ünlü tablolarını burada yaptı.

Vincent Van Gogh’un Son Yılları

1888’de arkadaşı Gauguin’i evine davet eder. Gauguin Vincent Van Gogh’un yanına gelir fakat başka bir insanla yaşamaya alışık değildi ve Vincent kendini içkiye vermişti. Gauguin de vincent’in davranışlarından rahatsızlık duymaya başlamıştı. Van Gogh resim yaparken boyayı palet yerine tuvalin üzerine sıkıyor ve bazen de boyaları yiyordu.

Bir gece gauguin’i ustura ile tehdit etti ve atölyesinde kendi kulağını kesti. Bu olaydan sonra Theo, Vincent Van Gogh’u iki hafta boyunca Arles Hastanesi’ne yatırdı. 1890 yılında evine dönüp kesik kulaklı kendi portresini yaptı fakat daha sonra hayal görmeye devam edince kendi isteğiyle Saint Remy Akıl Hastanesi’ne yattı.

27 Temmuz 1890 yılında resim yaparken bir akşam kendini karnından silahla vurdu. Daha sonra tedavi olmayı reddeden Van Gogh 2 gün sonra kardeşine Sefalet asla bitmeyecek dedikten sonra hayata gözlerini kapattı.

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*