Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla’nın Hayatı ve İcatları

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 yılında Similjan kasabasında Sırbistan’da doğmuştur. Annesi ev aletleri ile ilgili icatlar yapan bir kadın, babası ise bir papazdı. Nikola Tesla’nın üç kızkardeşi vardı bunlar Angelica,Milca ve Marcia’dır. Nikola Tesla hiç evlenmemiştir.

Nikola Tesla’nın Eğitim Hayatı

Annesinin desteğini alan Tesla matematik ve fizik alanlarında kendisini geliştirmiş ve Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi’nde okumuştur. İtalyanca,Almanca,Fransızca ve İngilizce öğrenip Elektrik üzerine olan bilgisini artırdı.

Asosyal ve takıntılı bir kişiliğe sahip olan Tesla üniversitenin üçüncü yılında okulu bıraktı. Bazı kişiler okulu bitirdiğini söylese de Tesla üniversiteden asla mezun olmadı. Ailesiyle bu dönemlerde ilişiğini kesen Tesla’nın 12 yaşında attan düşerek ölen abisinin ölümünde etkisi olduğu söylenir. Tesla’nın bu suçlamalar karşısında birçok takıntısı oluştu ve şizofreni benzeri belirtiler başgösterdi. Bu dönemlerde oto mühendislik firmasında çalışan tesla depresif bir dönem yaşadı.

Babası Tesla’yı Prag’daki Charles Ferdinand Üniversitesi’ne başlattı. Daha sonra babası vefat edince bu okulu da bırakan Tesla, Paris’de bir telefon şirketiyle çalışmaya başladı. Dinamolar ve doğru akım konusunda bilgiler edinen Tesla firmadaki döner makinelerini koruması için regülatör benzeri cihazlar icat etti.

Nikola Tesla’nın Buluşları

Nikola Tesla’nın bilim dünyasını derinden etkileyen buluşları vardı. Bunlardan en önemlisi elektriğin kablosuz olarak iletilebilmesiydi. Bu teorisini Londra’da yapılan bir fuar alanını kablosuz olarak aydınlatmasıyla hayata geçirip ispatlamıştır. Yani günümüzün kablosuz iletişim sistemlerinin temelini atmıştır.

1886 yılında çok fazlı sistem için patent alan Tesla, 1887 yılının Kasım ve Aralık aylarında yedi adet daha patent aldı. Daha sonraki aylarda ise 18 adet daha patent aldı. AIEE’de bir çok konferans verdi ve mühendislere çok fazlı ve tek fazlı akım sistemini anlattı.

Bir gün Madesen Square Garden’da bir gösteri düzenleyen Tesla, Burada bir su tankına bir oyuncak gemi yerleştirip radyo freakansı ile bunu uzaktan kontrol etmeyi başarmıştır. Yani bugunki GPRS teknolojisinin ve radyo frekans ile iletişimin temellerini atmış oldu.

Nikola Tesla radyo frekans uzaktan kumanda sistemini ilk kullanan insandır ve uzaya ses dalgaları gönderen ilk insandır.Kozmik radyo dalgalarını bulmuştur ve  1917 de cisimlerin üzerine kozmik dalgalar göndererek floresan ekranın üzerinde toplamıştır.

Hayatının son yıllarını borçlularından kaçmak için sürekli otel değiştirip durdu. Para yönetimi çok kötüydü, çok fazla borcu vardı. İçine kapanık bir hayat yaşadı. Not almazdı herşeyi kafasında tutar ve uygulardı.

Nikola Tesla 7 Ocak 1943’de 86 yaşında New Yorker Otel’inde 33. katta 3327 no’lu odada otelde çalışan Alice Monaghan tarafından ölü olarak bulundu.

Doktor H.W. Wembly yaptığı muayenede koroner kan pıhtılaşması sebebiyle hayatını kaybettiği yönündeydi. Ölmeden önce devam ettiği çalışmalarına ABD hükümeti tarafından el konuldu.

Nikola Tesla’nın İcatları

Kablosuz elektrik aktarımını, radyoyu, hidroelektrik santralini, X ışınlarını, vakum tüp amplifikatörünü, Floresan lambayı, neon ışıklarını, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını da Nikola Tesla icat etmiştir. Bunların haricinde 700’den fazla patentle dünyanın en çok patent sahibi olan insanıdır.

Nikola Tesla’nın adına açılmış bir müze Sırbistan’ın Belgrad şehrinde bulunmaktadır.

Nikola Tesla Müzesi’nin websitesine gitmek için TIKLAYIN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*