Gouldian Finch Gökkuşağı İspinozu Bakımı

Gouldian finch veya gökkuşağı ispinozu olarak bilinen bu kuşların anavatanı Avustralya’dır. İspinozgillerden olan bu kuşların anavatanlarında iklim değişikleri sebebiyle türleri sıkıntıya girmiştir bu nedenle gouldian finchler hakkında Avustralya’da bazı çalışmalar yapılmaktadır. Dünyada ise bu rengarenk kuş türü kafes ortamında üretilerek neslinin devam ettirilmesi için çabalanmaktadır. Gouldian finchler anavatanlarında koloniler halinde yuva için kullandıkları okaliptüs ağaçları’nın çevresinde ve yiyecek olarak tükettikleri süpürge darısı’nın yakınlarında yaşarlar. İlkbahar ve sonbahar üreme aylarıdır, bu aylarda okaliptüs ağaçlarında kovuklarda yaşarlar. Sonraları yavru büyütmek için alçak yerlere gitmektedirler. Doğada 20 ile 30 derece arası sıcaklıklarda yaşayabilmektedirler.

Gouldian Finch Gökkuşağı İspinozu Beslenmesi

Gouldian finch veya gökkuşağı ispinozları da tüm kafes kuşları gibi tohumlar ile beslenmektedir. Hazır olarak satılan karışık ispinoz yemlerinden satın alıp besleyebileceğiniz gibi kendi karışımınızı da yapabilirsiniz fakat muhabbet kuşları ve küçük papağanların yedikleri yemleri gouldian finchler yiyemez çünkü gaga yapısı nedeniyle gökkuşağı ispinozu’nun yediği tohumlar daha küçüktür.

Gouldian Finch Gökkuşağı İspinozu Ne Yer?

 • Ak Darı
 • Sarı Darı
 • Kızıl Darı
 • Nijer
 • Kenevir Tohumu
 • Keten
 • Çim Tohumu gibi tohumları yiyebilirler.

Bunların yanısıra ekstra olarak

 • Lahana
 • Muz
 • Elma
 • Çilek
 • Bezelye
 • Haşlanmış patates
 • Çimlenmiş tohum gibi yiyecekler de verebilrisiniz

Gouldian Finch Gökkuşağı İspinozu Bakımında Dikkat Edilecekler

Her kafes kuşu bakımında olduğu gibi gouldian finch gökkuşağı ispinoz bakımında da kafes temizliğine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kafesin tabanı sıklıkta temizlenmesi gerekmektedir. Mümkün mertebe kuşların kafes tabanındaki pisliklerle teması önlenmelidir bunu sağlamak için taban ızgara teli kullanılması gerekmektedir. Eğer ızgara kullanmıyorsanız kuşunuz tabandaki pislikler ile temas ederek hastalanacaktır. Bir kafeste birden çok kuş besliyorsanız hasta olan kuşun pisliğine temas eden kuş da hastalanacak ve salgın hastalıklara davetiye çıkacaktır.

Gouldian Finch gökkuşağı ispinozu strese çok dayanıklı bir kuş türü değildir. Bu nedenle kuşları çok fazla strese sokup ürkütmeyiniz. Stres durumlarında bağışıklık sistemleri zayıfladığından Nekton S vitaminini kullanabilirsiniz. Nekton S hakkında bilgi almak için Nekton E ve Nekton S Nasıl Kullanılır yazısına göz atmak için TIKLAYIN . Yemlerinin steril olmasına özen gösterin. Yemliklerde kalan kabukları her gün temizleyin eğer yemliğin içinde dışkı var ise yemliği dezenfekte etmeden tekrar doldurmayın. Eğer kuşunuza mama veriyorsanız yaz aylarında en fazla 4-5 saat kış aylarında ise 8-10 saatten fazla kuşların kafesinde tutmamaya özen gösterin. Kafese koyduğunuz yeşillik ve meyvelerin bozulmasına fırsat vermeyin. Bayat ve bozuk gıdalar kuşunuzun hastalanıp ölmesine sebebiyet verebilir. Suluklarına her gün taze içme suyu koymalısınız. Banyo yapmayı sevdiklerinden yaz aylarında banyoluk takabilir içine damlatacağınız bir kaç damla sirke ile kuşunuzun banyo yaparken tüylerinin canlı gözükmesini sağlayabilirsiniz. Sirkeyi ayrıca 15-20 günde bir kaç damla olarak suluklarına da damlatıp verebilrisiniz. Sirke doğal bir antioksidandır.

Gouldian Finch Gökkuşağı İspinozu Kafes Seçimi

Çok sosyal canlılar olan gouldian finch gökkuşağı ispinoz ları kendi türleriyle ve diğer ispinoz türleriyle bir arada yaşayabilmektedirler. Tek veya çift olarak beslenebilen bu kuşların genelde çift olarak bakılması önerilir. Doğada sürü halinde yaşayan bu kuşların tek olarak bakılması durumunda zaman zaman strese girme durumları görülmektedir. Kafes seçimi yaparken ölçülerin en az 65x50x40 olmasına dikkat etmeliyiz. Kuşların kafes içerisinde kanat çırpıp uçması gerekmektedir. Küçük kafeslerde tüy döküm dönemi gibi zamanlarda problem yaşanabilmektedir.

Tünek seçimi yaparken doğal ağaçtan yapılma tünekleri tercih etmelisiniz. Plastik tünekler ayak problemlerine ve kan dolaşımı problemlerine yol açmaktadırlar ve sağlıklı değillerdir. Kuşların tırnakları ve gagaları için ahşap tünek çok önemlidir. Gouldian finch gökkuşağı ispinozu kafesin içinde oyuncak vb şeylere ihtiyaç duymazlar. Dikey telli kafesleri tercih etmelisiniz çünkü yatay telli kafeslere takılan yatay suluklar ispinozlar için uygun değildir. Muz suluk veya gaga suluk diye tabir edilen dar ağızlı derin suluklar bu türler için uygundur. Kafesin içinde ayrıca mürekkep balığı kemiği bulunması gerekmektedir. Mürekkep balığı kemiği kuşların kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamaları için gereklidir.

Gouldian Finch Gökkuşağı İspinozu Mutasyonları

Gouldian finch gökkuşağı ispinoz ları sırt,göğüs ve kafa renklerine göre ayırılmaktadır. Orjinal olan kuşların renkleri Beyaz göğüs (WB) yeşil sırt (GB) ve kırmızı kafa (RH) dır. Bunun haricindeki renkler mutasyon gouldian finch mutasyon gökkuşağı ispinozu olarak adlandırılmaktadır. Mutasyon gouldian finch gökkuşağı ispinozları orjinallerine göre daha değerlidir. Dünyada kafes ortamında gouldian finch bakan kuşçuların çoğu farklı mutasyonlar ortaya çıkarmak için çalışmaktadırlar. Gökkuşağı ispinozları’nın wikipedi sayfasına da göz atabilrisiniz. Eğer evinizde besleyecek kuş arayışındaysanız

Hint Bülbülü Bakımı Beslenmesi ve Üretimi yazısını okumak için TIKLAYIN

Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi yazısını okumak için TIKLAYIN

Muhabbetkuşu Üretimi Nasıl Yapılır yazısını okumak için TIKLAYIN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*